Rozmowy z LeoTar'em

Idź do spisu treści

Menu główne:


    Temat wyzwolenia ludzkości od ślepej przemocy jest kluczowym zagadnieniem dla naszego dalszego bezpiecznego trwania na planecie. Przemoc była i jest wszechobecna, ujawniała się i ujawnia w nieskończoności form mutujących w zależności od warunków, środowiska, tradycji historycznej i religijnej. Mimo wielu wysiłków nie udało się nad nią  dotychczas zapanować, pomimo wielu wysiłków ludzkości. Nie poddaje się żadnym regulacjom a stłumiona wielkim wysiłkiem w jednym miejscu eksploduje z jeszcze większą siłą w innym. Jakie jest źródło tego fenomenu, z którym nie poradziła sobie żadna cywilizacja? Co więcej każde następne pokolenie ujawnia przemoc coraz bardziej wyrafinowaną i przebiegłą. Przemoc nie chce się poddać żadnej kontroli, jest wszechobecna zarówno wśród biednych jak i bogatych. Jest obecna wśród tych, którzy uważają samych siebie za ludzi wolnych jak i wśród niewolników. Była obecna w społeczeństwach antycznych, w niewolnictwie, feudaliźmie, kapitaliźmie, socjaliźmie, komuniźmie i jest obecna w społeczeństwach demokratycznych. Dlaczego ludzie dążą do sprawowania władzy nad sobą nawzajem i dlaczego w tej walce posuwają się aż do zbrodni zadawania śmierci innym ludziom? Czy istnieje kres tej patologii? Czy kiedykolwiek uda się uwolnić ludzkość od przemocy? Gdzie tkwi jej źródło i jaki jest mechanizm jej uwalniania?

    
Ten temat poruszam w rozmowach z ludźmi przypadkowo spotkanymi w wielkiej pajęczynie oplatającej nasz kosmiczny dom. Poddaję publicznej weryfikacji hipotezę, którą postawiłem na bazie moich doświadczeń rodzinnych. Podejmując walkę o wyzwolenie syna z niepełnosprawności nie wiedzieliśmy dokąd nas to pragnienie zaprowadzi. Celem wstępnym było usamodzielnienie syna lecz w trakcie rehabilitacji ujawniły się zjawiska, z których nie zdawaliśmy sobie sprawy. Ujawniły się patologiczne formy uzależnień emocjonalnych między nami, rodzicami, i naszymi dziećmi. Dzięki podświadomej współpracy z dziećmi zrozumiałem, że dzieci pragną czegoś czego my, nieświadomi rodzice nie dajemy im traktując je jak przedmioty do nas należące nie zaś jak podmioty, które oczekują od nas równego traktowania.

    
Jak mówią najciemniej jest zawsze pod latarnią, więc i rozwiązanie zagadki uzależnień okazało się trywialnie proste – wystarczyło uwolnić umysł od odwiecznego zakazu obowiązującego we wszystkich kulturach i cywilizacjach ludzkich. Zakazu, który napędza z jednej strony postęp technologiczny i organizacyjny ludzkich społeczności grożąc równocześnie całkowitą zagładą ludzkości. Jeżeli nie uwolnimy się od tego zakazu to w taki lub inny sposób  doprowadzimy nasz glob do całkowitego zniszczenia. Zginie ludzkość a wraz z nią nasz Byt/Świadomość. Jestem jednak przekonany, że tenże przedwieczny Byt/Świadomość nie pozwoli sobie na luksus zniknięcia, gdyż jego wola jest przetrwanie, i zmusi nas do wyzwolenia się z jarzma przemocy.

    
Na tej stronie prezentuję najświeższe rozmowy, które prowadzę w Internecie głównie z kobietami, gdyż to one są źródłem nieuświadamianej, ślepej przemocy. Ślepej jak ziemia rodząca bezmyślnie plony, ślepej niczym hinduska bogini Kali rodząca i pożerająca swoje dzieci. Chcę by kobiety zweryfikowały moją tezę gdyż bez ich akceptacji nie będzie możliwe dokonanie zmiany paradygmatu wychowawczego  ograniczającego dostęp dziecka do wiedzy posiadanej przez rodziców. Hasło „Wolność, Równość, Braterstwo” nie może być hasłem papierowym lecz musi zostać wprowadzone w czyn. Dziecko musi się stać równe dorosłemu poprzez otwartą i wszechstronną edukację w domu rodzinnym prowadzoną tak by stało się równe swoim rodzicom (bogom) jeszcze zanim założy swoją rodzinę.

Chętnych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie rozważań nad mechanizmami przemocy opisywanymi w literaturze zapraszam do Biblioteczki LeoTar'a.

Jeżeli chcesz się zapoznać bliżej z moimi poglądami w temacie wychowania dzieci zachęcam na następujące strony:


Zapraszam również na pl.sci.psychologia oraz do archiwum polskiego Usenetu.

LeoTar
Władek Tarnawski

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego