LeoTar'a rozmowy o wychowaniu, wiosna 2013

Idź do spisu treści

Menu główne:


      Przez wieki i tysiąclecia przemoc fizyczna zostawiała swoje piętno na społecznościach i całych kulturach i nikt specjalnie nie zastanawiał się nad tym czy tak być musi. Uznawano po prostu, że przemoc jest nieodłącznym atrybutem Życia i musi być wszechobecna. Dopiero współczesność, a właściwie zagrożenia dla trwania naszej cywilizacji sprawiły, że ludzie zastanawiają się, czy przemoc jest istotnie nieodzowną częścią życia. Prace wielu psychologów prowadzą do wniosku, że przemoc zaczyna oddziaływać na człowieka już w fazie prenatalnej i jest kontynuowana później w stosunku do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Przemoc psychiczna i jej pokłosie - przemoc fizyczna. Przemoc usankcjonowana przez rytuały wychowawcze, z której ludzie nie zdają sobie sprawy, a która kształtuje młodego osobnika i będzie mu później nieświadomie towarzyszyć w kształtowaniu następnego pokolenia.  Przemoc, która niszczy poczucie własnej wartości i poczucie bezpieczeństwa dziecka oraz jego niezależność.

      Czy można  ukształtować Dziecko w taki sposób aby wchodziło w dorosłe życie z poczuciem własnej wartości, wolne od uzależnień emocjonalnych i fizycznych od Rodziców, ufne we własne siły i gotowe podjąć odpowiedzialność za własne decyzje i czyny ? Jaką metodę wychowawczą wybrać aby nie zamieniła ona życia Dziecka w piekło, z którego później musi wygrzebywać się przez całe swoje dorosłe życie raniąc przy okazji swojego partnera i własne następne pokolenie ?  Czym zastąpić „czarną pedagogikę”, którą stosuje się nadal chociaż w mocno zmienionej formie ?

      Ta strona zawiera fragmenty dyskusji, w których miałem przyjemność uczestniczyć wiosną 2013 r., a które toczyły się na forum Usenetowym  pl.sci.psychologia. Wyciąłem  wszystkie zbędne informacje starając się oddać wyłącznie istotę toczonych rozmów.  Sposób  graficzny prezentowania poszczególnych wątków jest taki sam jak na forum chociaż nie ma tam informacji o wypowiadających się Autorach.  Ale nie o to chodzi.

      Strona jest przeznaczona dla tych, którzy chcieliby się zapoznać z moimi poglądami na wychowanie dzieci i młodzieży a nie maja czasu na wertowanie archiwum grupy pl.sci.psychologia.

      Przyjemnej i owocnej lektury.

      LeoTar

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego